Jacobsen Export Lager 1874 – piwo, którym raczył się Hans Christian Andersen

Z okazji festiwalu Hansa Christiana Andersena w duńskim Odense, mieście urodzenia pisarza, należąca do Grupy Carlsberg warzelnia Jacobsen Brewhouse odtworzyła piwo, którym w 1874 roku raczył się autor najsłynniejszych bajek świata.

Dzięki historycznym materiałom źródłowym odnaleziono bezpośrednie powiązania między światowej sławy pisarzem a założycielem firmy Carlsberg – Jacobem Christianem Jacobsenem.List z podziekowaniem od H.Ch. Andersena do J.C. Jacobsena tworcy browaru Carlsberg

Hans Christian Andersen w swoim dzienniku w dniach 17-18 października 1874 roku wspominał, że otrzymał od J. C. Jacobsena 12 butelek piwa Carlsberg Export Lager i że spodziewał się otrzymać ich jeszcze więcej.

Andersen mieszkał wówczas przy porcie Nyhavn, spędzał również czas u rodziny Melchior we wschodniej  Kopenhadze. Ten poeta i bajkopisarz miał zwyczaj bywać u najznamienitszych mieszkańców miasta, gdzie jadał obiady, prowadził dyskusje i udzielał się towarzysko. Być może po jednej z takich wizyt, jesienią 1874 roku, J. C. Jacobsen postanowił wysłać pisarzowi skrzynkę piwa Carlsberg Export Lager.

Z okazji festiwalu kulturalnego, odbywającego się w dniach 21-28 sierpnia br. w duńskim mieście Odense, gdzie urodził się pisarz, należąca do Grupy Carlsberg warzelnia Jacobsen Brewhouse odtworzyła piwo, którym pod koniec życia raczył się Andersen.

Jesteśmy dumni mogąc wspierać ten wyjątkowy festiwal. Pragnęliśmy stworzyć piwo specjalnie z okazji festiwalu. Dzięki archiwom Carlsberg, udało się odnaleźć oryginalną recepturę z początku 1874 roku i odtworzyć piwo, które dostarczono wówczas na adres Hansa Christiana Andersena w Nyhavn. Carlsberg Export Lager 1874 ma ciemną barwę, gęstą białą pianą oraz mocno słodowy aromat i smak. Jesteśmy pewni, że Andersen pił je z przyjemnością. – powiedział Morten Ibsen, kierujący warzelnią Jacobsen Brewhouse.

Współpraca z festiwalem Andersena w Odense doskonale wpisuje się w historię i dziedzictwo firmy Carlsberg. Odtworzenie Jacobsen Export Lager 1874 to wyjątkowa okazja, aby rozsmakować się w piwie, które sam Hans Christian Andersen otrzymał w prezencie od założyciela firmy Carlsberg. – dodaje Morten Ibsen.

Piwo Jacobsen Export Lager 1874 dostępne będzie w barach i restauracjach w Odense, Dania, w dniu 19 sierpnia 2016 r. od godziny 18:05, co stanowi symboliczne nawiązanie do daty narodzin pisarza w 1805 roku.

Jacobsen Brewhouse jest browarem rzemieślniczym należącym do firmy Carlsberg oraz największą duńską marką piwnych specjalności. Nazwa Jacobsen nawiązuje do założyciela firmy Carlsberg, J. C. Jacobsena oraz jego syna Carla Jacobsena. Warzelnia kierowana przez Mortena Ibsena o wydajności 25,000 hektolitrów piwa rocznie, warzy osiem wariantów piwa, które są w stałej ofercie, siedem piw sezonowych, a także edycje limitowane. Warzelnia Jacobsen Brewhouse znajduje się w jednym z budynków skrzydłowych browaru Carlsberg, który został wybudowany przez J. C. Jacobsena w latach 1847-1891. Wszystkie gmachy podlegają ochronie zabytków i razem stanowią jeden
z największych pomników historii przemysłu duńskiego.

http://www.jacobsenbryg.dk/confirm-age/

Festiwal Hansa Christiana Andersena odbywa się od 2013 roku w zabytkowym mieście Odense, Dania, w miejscu urodzin pisarza, w dniach 21 – 28 sierpnia 2016. W ciągu tygodnia ma miejsce około 500 imprez kulturalno-muzycznych, które odbywają się na ulicach, w parkach i w przestrzeni miejskiej.

http://www.hcafestivals.dk/

Dawna-etykieta-piwa-Carlsbe

Jacobsen_Festival_glas

plakat1

 

Możesz również polubić…