Piwo z Polski nagrodzone na największym piwnym konkursie na świecie – World Beer Cup® 2014.
W gronie najlepszych piw na świecie, jako jedyne nagrodzone piwo z Polski, znalazł się porter bałtycki z wielkopolskiego Browaru Fortuna.
Komes Porter Bałtycki z Browaru Fortuna, z Miłosławia w Wielkopolsce, zdobył Brązowy Medal na międzynarodowym konkursie World Beer Cup 2014® w USA w Denver. To najbardziej prestiżowy i największy konkurs piwnym na świecie, nazwany również „Olimpiadą Piw”. Komes Porter Bałtycki startował w kategorii Porterów Bałtyckich. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 12 kwietnia w Denver, w USA.
– Jest to drugie tak prestiżowe wyróżnienie dla Komesa Portera Bałtyckiego w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W październiku zeszłego roku zdobył on złoty medal na European Beer Star – największym konkursie piw w Europie. To oznacza, że nasz porter bałtycki to obecnie jedno z najlepszych piw na świecie w swojej kategorii i jedno z najbardziej docenionych na świecie polskich piw – mówi Krzysztof Panek, Prezes Zarządu Browaru Fortuna z Miłosławia.
W konkursie World Beer Cup 2014 o tytuł najlepszych złotych trunków walczyła imponująca liczba piw. Do konkursu nadesłano 4 754 piwa, z 1 403 browarów z 58 krajów. Piwa oceniał panel 219 profesjonalnych piwnych sędziów z 31 krajów. Sędziowie oceniali cechy sensoryczne piwa jak: kolor, pianę, aromat i smak. Ocena odbywała się na zasadzie ślepych testów, oceniający znali jedynie typ piwa, ale nie jego markę
Międzynarodowy panel piwnych sędziów uznał, że Komes Porter Bałtycki w najwyższym stopniu reprezentuje najlepsze cechy stylu Porter Bałtycki. Porter z Browaru Fortuna ujął sędziów nasyconą ciemną barwą, kremową pianą, wytrwanym, złożonym smakiem dopełnionym nutami palonego słodu, czekolady i kawy.
Porter Bałtycki to tradycyjny styl piwa, warzony na terenie Polski od XVIII wieku. W Browarze Fortuna porter powstaje prawie rok. Jest warzony w tradycyjnych otwartych kadziach, z użyciem składników przygotowywanych w samym browarze, jak palony słód. Długie, wielomiesięczne leżakowanie sprawia, że porter z Miłosławia nabiera wyjątkowego charakteru i złożoności.
„Jesteśmy niezmiernie dumni z tej nagrody. To dowód, że niewielkim browarze jak nasz powstają wielkie piwa doceniane na świecie” – mówi Krzysztof Panek, Prezes Zarządu Browaru Fortuna z Miłosławia. – Myślę, że kluczem do naszego sukcesu jest poszanowanie piwowarskich tradycji, warzenie z surowców najwyższej jakości oraz zaangażowanie i kunszt piwowara. Cieszymy się, że zaprezentowaliśmy polskie piwowarstwo od jak najlepszej strony. To oczywiście zobowiązuje i na pewno nie spoczniemy na laurach ”.
Browar Fortuna w Miłosławiu – Warzymy specjalności od 1889 roku
Obecny browar w Miłosławiu został wybudowany w 1889 roku jako ukoronowanie wielowiekowych tradycji piwowarskich w regionie. Browar Fortuna to niewielki browar, położony w Wielkopolsce, w miejscowości Miłosław, Roczne browar warzy tyle piwa ile największe koncerny w przeciągu dnia.
Browar Fortuna jako jeden z nielicznych browarów w kraju i Europie warzy swoje piwa metoda otwartej fermentacji w otwartych kadziach fermentacyjnych, w sposób jak było dawniej warzone piwo. Piwo po dodaniu drożdży fermentuje w nich tak, jak chciała natura: bez sztucznego przyspieszania, bez poddawania ciśnieniu czy temperaturze. Dzięki temu drożdże są u nas szczęśliwsze, nie stresują się, mają idealne warunki do rozwoju i w efekcie dają niepowtarzalny, świeży smak i bogaty aromat. Piwa z Browaru Fortuna warzy się z naturalnych składników, przy czym niektóre z nich przygotowuje się na miejscu np. palony słód.
W skład portfolio browaru Fortuna wchodzą takie marki jak: Fortuna, Miłosław, Komes
www.browarfortuna.pl, Facebook: https://www.facebook.com/browarfortuna
You Tube: https://www.youtube.com/user/BROWARFORTUNA
KOMES. Czas to jego najcenniejszy składnik.
Piwa Komes są warzone bardzo pracochłonnymi metodami. W skład linii Komes wchodzą piwa fermentujące w otwartych kadziach, fermentujące w butelce oraz długo leżakujące: ponad 21 tygodni. To jedyna taka linia piw na polskim rynku. Jest to piwo, które wytrzymuje porównanie z najlepszymi złożonymi piwami specjalnymi lub służy jako alternatywa dla wieczornej szklanki whisky, kieliszka wina czy koniaku, ponieważ oferuje równoważne doznania.
Smak i aromat Komesa zmienia się z czasem, aż do chwili otwarcia butelki. Przez 18 miesięcy charakter tego piwa zmienia się od świeżego do złożonego i wytrawnego. To konsument może zdecydować, jakie cechy sensoryczne Komesa najbardziej mu odpowiadają i otworzyć go w konkretnym momencie od rozlewu.
Komes Porter Bałtycki to ciemne, mocne piwo dolnej fermentacji, o zawartości alkoholu 9% i ekstrakcie wagowym 21%. Styl ten powstał na początku XVII wieku w krajach nadbałtyckich. Komes jest warzony w tradycyjnych otwartych kadziach, z użyciem składników przygotowywanych w samym browarze, jak palony słód. Długie, wielomiesięczne leżakowanie sprawia, że Komes Porter nabiera charakteru i osiągną pełnie swojej złożonej natury. Komes Porter charakteryzuje się wytrawnym smakiem, aromatem palonego ziarna, połączonym z nutami czekoladowymi i kawowymi.