Granda Red Hops – Charleston

Granda---CharlestonData przydatności: b.d. (rozlane ok. 5 miesięcy temu)

Cena: nie dotyczy (dostałem w prezencie)
Pojemność: 0,33 l.
Producent: Browar domowy Granda Red Hops.
Nazwa: Charleston.
Styl: American Stout.
Alkohol: 5,5 % obj.
Ekstrakt: 14,0 % wag.
Skład: woda, słód jęczmienny (pale ale, karmelowy), jęczmień palony, płatki jęczmienne, płatki owsiane, kawa, chmiel (Simcoe), drożdże Safale S-04.
Filtracja: nie.
Pasteryzacja: nie.
Refermentacja: tak.

IBU: b.d.

Barwa: ciemna, nieprzejrzysta nawet pod światło. Piana beżowa, drobno pęcherzykowa, obfita, utrzymująca się i ładnie oblepiająca szkło. Wzorowo, niemal, jak u mnie (wiem, wiem – słaby żart 😉 )  [5/5].

Aromat: ciemne słody, czekolada, lekka, paloność, kawa, akcenty „płatkowe” i niezbyt intensywne (niestety) chmielowe. Dodatkowo mam wrażenie, że wyczuwam nuty miodowe i lekko papierowe, mogące świadczyć o utlenieniu.  [3,8/5].

Smak: słodowy, mimo wszystko dość pełny, słodko – wytrawny. Czekolada, kawa, paloność, z zaznaczoną goryczką, choć, jak dla mnie bardziej słodową niż chmielową. Na końcu wyczuwalne także jakby słabe nuty miodowe, ale ogólnego odbioru nie zakłóciły.  [4/5].

Cena / jakość: nie dotyczy

Dawno nie mieliśmy na stronie piwa z browaru domowego. Tym razem propozycja z browaru mojego piwnego druha Marka, zatem obawiałem się o zachowanie obiektywizmu, ale obiecałem sobie odłożyć sentymenty na bok. Mam nadzieję, że się nie obrazi 😉 Ale do rzeczy, barwa i piana doskonałe. Aromat niestety słabszy – za mało chmielowy, dodatkowo nieco utleniony. W smaku już lepiej, bowiem nuty typowe dla stouta występują. Miałem tylko nadzieję, że – jak na amerykańską wersję przystało – będą one nieco mocniejsze, zwłaszcza pod kątem goryczki i doznań chmielowych szczerze mówiąc nie dopytałem czy było chmielone na zimno). Z drugiej strony przy umiarkowanym wysyceniu, Charleston jest bez tego bardziej pijalny i zniknął ze sniftera dość szybko. Proszę zatem o kolejne próbki, bardzo chętnie przetestuję.

Ocena końcowa: 4,3/5

T.Sz.

[displayRatingForm] [displayRatingResult]

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.