Pinta – Das IPA

Pinta---Das-IPAData przydatności: 28.09.2014.

Cena: 8,50 zł
Pojemność: 0,5 l.
Producent: Browar kontraktowy Pinta w Browarze na Jurze.
Nazwa: Das IPA.
Styl: Pale Ale.
Alkohol: 5,0 % obj.
Ekstrakt: 13,1 % wag.
Skład: woda, słód Weyermann (pilzneński, pszeniczny jasny, Carapils, Carared,), chmiel (Polaris, Hallertau, Cascade, T’n’T, Fantasia, Mandarina Bavaria), drożdże Safale S-04.
Filtracja: tak.
Pasteryzacja: tak.
Refermentacja: nie.

IBU: 52

Barwa: złota, klarowna. Piana biała drobno pęcherzykowa, niewielka, szybko opadająca, ale ładnie oblepiająca szkło. Wysycenie niskie.  [4,5/5].

Aromat: słodowy (lekki karmel) z wyraźnym akcentem chmielowym – ziołowym, kwiatowym, owocowym (mandarynki). Przyjemny, ale niestety nietrwały.  [4,5/5].

Smak: słodowy (zbożowy, herbatnikowy) z wyraźną chmielową kontrą. Goryczka w okolicach średniej, utrzymuje się.   [4/5].

Cena / jakość: [3/5]

Byłem bardzo ciekaw, tego co faktycznie można wycisnąć z niemieckich chmieli, zwłaszcza po rozczarowującym piwie Mason Von Hopfen. Pinta udowadnia, że jednak można. Wprawdzie IPA bym tego piwa nie nazwał, bowiem ekstrakt wydaje się nieco za niski (raczej pale ale), ale ma ono wyraźnie chmielowy profil. Może aromat nie jest tak trwały, jak w przypadku chmieli amerykańskich, jednak przynajmniej na początku jest intensywny i przyjemny. Z czasem niestety gaśnie i pod koniec jest dużo słabiej. Reasumując całkiem niezłe piwo, ale cena może szokować, zwłaszcza, że za podobne pieniądze można już nabyć znacznie ciekawsze AIPA z Kormorana, czy Doctora Brew albo Imperium Pinty. Kierując się zatem czysto finansowym kryterium  nie warto.

Ocena końcowa: 4/5

T.Sz.

[displayRatingForm] [displayRatingResult]

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.