Długi łyk(end) z Festiwalem Birofilia 2014

plakat_birofilia_2014_korektyEntuzjaści dobrego piwa powinni w najbliższy weekend zapomnieć o nienajlepszych prognozach pogody. W piątek i sobotę ich wyobraźnię pochłoną najlepsze polskie piwa domowe i najlepsze piwa warzone w browarach z całego świata, prezentowane na Festiwalu Birofilia 2014 w Żywcu – największym festiwalu piwnym w Europie.

Tegoroczny Festiwal upłynie pod znakiem rekordów – rekordowa liczba 752 piw domowych walczących o tytuł Grand Championa – najlepszego piwa domowego 2014, rekordowa liczba 287 uczestników konkursu piw domowych i rekordowe ponad 600 piw w Alei Piw Świata. Piwiarnia Żywiecka, organizator Festiwalu, i Grupa Żywiec – jego sponsor spodziewają się również rekordowej liczby gości. W zeszłym roku niemal 6 tysięcy osób mogło wybierać spośród ponad pół tysiąca różnych marek piw w Żywcu.

Na dwa dni Żywiec staje się jedynym miejscem na świecie z tak dużą liczbą różnych stylów, smaków i marek piw – mówi Sebastian Tołwiński, rzecznik prasowy Grupy Żywiec S.A., sponsora Festiwalu. W Żywcu będzie można spróbować m. in. kalifornijskie pale ale Frestone Walker Pale 31, czy warzone w Michigan scotch ale Dark Horse Scotty Karate Scotch Ale. Amerykę Południową reprezentować będą brazylijskie lagery Antarctica Pilsen i Brahma Chopp. Smak japońskich piwowarów ujawni Hitachino Nest Real Ginger Ale, a libańskich – Almaza Pilsener. Łyk egzotyki dostarczą lagery Phoenix Beer i Blue Marlin prosto z wyspy Mauritius albo australijskie ale Coopers Sparkling Ale i Coopers Original Pale Ale. Bliższą nam europejską szkołę warzenia reprezentować będzie dubeltowy koźlak BierManufaktur Ator 20 i amerykańskie pale ale BierManufaktur Simco 3 z niemieckiego browaru Riegele w Augsburgu.

Bezdyskusyjnym królem degustacji może się jednak okazać bostońskie Samuel Adams’ Utopias, jedno z najdroższych piw świata. Cena sugerowana przez producenta w 2013 roku wynosiła 199 USD za butelkę. Za ceną idzie moc, ponieważ zawartość alkoholu w Utopias przekracza 20% objętości. Butelka tego niezwykłego piwa zostanie zlicytowana w trakcie Festiwalu.

Birofilia to święto piwa podczas którego można próbować można setek piw. Dlatego niezwykle ważna jest dla wszystkich odpowiedzialna konsumpcja alkoholu. Aby poznać smak, aromat, barwę próbowanego piwa uczestnicy korzystają z degustacyjnych kufelków festiwalowych o pojemności 100ml. Przez odpowiedzialność rozumiemy też dbałość o środowisko naturalne. Na terenie festiwalu, przez cały czas jego trwania, będą się znajdowały pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów z podziałem na papier, plastik, szkło. Każdy uczestnik będzie mógł, do czego zachęca Grupa Żywiec, przyczynić się do ochrony środowiska segregując odpady.

Każdego, kto zdecydował się spędzić długi weekend na południu Polski zapraszamy do Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu na Festiwal Birofilia 2014, który odbędzie się niezależnie od pogody. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny, a czekające na gości atrakcje z pewnością zaciekawią każdego, kto lubi smak dobrego piwa.

Możesz również polubić…