Carlsberg – piwo od 170 lat warzone dla lepszego dziś i jutra
W piątek, 10 listopada minie 170 lat, odkąd J.C. Jacobsen założył Browar Carlsberg. W swoim browarze i laboratorium w Kopenhadze pracował i prowadził badania, aby zapewnić konsumentom „prawdopodobnie najlepsze piwo na świecie”.
Jacob Christian Jacobsen założył Browar Carlsberg w 1847 r. Nazwa pochodzi od połączenia imienia jego jedynego syna Carla ze słowem „berg”, czyli góra. Od początku w browarze wykorzystywana była bardzo nowoczesna jak na owe czasy technologia dolnej fermentacji, której tajniki Jacobsen poznał, podróżując m.in. do Bawarii. Jego celem i ambicją było warzenie najwyższej jakości piwa z myślą o tworzeniu „lepszego dziś i jutra”. Kierując się tą zasadą, Jacobsen stworzył podwaliny pod silną, rozwijającą się w sposób zrównoważony firmę, która do dziś znajduje się w światowej czołówce producentów piwa.
Z szacunku dla nauki
J.C. Jacobsen był wizjonerem. Warząc piwo, wykorzystywał też najnowsze osiągniecia nauki i techniki. W 1875 r. założył laboratorium badawcze, któremu zawdzięczamy wiele ważnych odkryć, np. skalę pH, enzymy działające w niskich temperaturach. W 2017 roku jego naukowcy mieli udział w odkodowaniu genomu jęczmienia. Obecnie Laboratorium Carlsberg koncentruje się na badaniach nad surowcami do warzenia piwa, drożdżami i procesem fermentacji, nowymi składnikami oraz technologią procesu warzenia.
Jednym z pierwszych i przełomowych dla branży piwnej osiągnięć laboratorium było wyizolowanie w 1883 r. czystych kultur drożdży, które na cześć Carlsberga nazwano saccharomyces carlsbergensis, obecnie powszechnie znane jako saccharomyces pastorianus. Ich odkrycie zrewolucjonizowało proces warzenia piwa. Szczepy drożdży z browaru w Kopenhadze są przodkiem większości obecnych lagerów i umożliwiły warzenie piwa o wysokiej i powtarzalnej jakości, co wcześniej było dużym wyzwaniem. To co ważne, J.C. Jacobsen podzielił się bezinteresownie odkryciem swojego laboratorium z innymi browarnikami w imię tworzenia i promowania złocistego trunku o wysokiej jakości.
Warzymy dla lepszego dziś i jutra
Dzielenie się swoimi osiągnięciami i korzyściami płynącymi z warzenia piwa było jednym z filarów życiowej filozofii J.C. Jacobsena. Zarówno on jak i jego syn Carl byli zaangażowanymi filantropami wspierającymi społeczeństwo Kopenhagi oraz rozwój miasta. Przeznaczali znaczące kwoty na działania społeczne, wspierali naukowców i artystów, ufundowali wiele okazałych budynków stojących do dziś w stolicy Danii, udostępnili społeczeństwu zbiory sztuki. Jacobsen, chcąc by jego spuścizna i filozofia życiowa przetrwały jak najdłużej, założył w 1876 r. Fundację Carlsberg. To jedna z pierwszych fundacji korporacyjnych na świecie (starsza niż Fundacja Nobla, która powstała w 1900 r.). Działa do dziś, a jej celem jest zarządzanie Laboratorium i wspieranie rozwoju duńskiej nauki, kultury i sztuki. Obecnie to Fundacja jest właścicielem Grupy Carlsberg.
Tradycję zaangażowania społecznego firma kontynuuje po dziś dzień w każdym z krajów, w których funkcjonuje. Carlsberg Polska prowadzi działania promujące odpowiedzialną konsumpcję alkoholu m.in. poprzez kampanię „Trzeźwo myślę”. Wspiera też społeczności lokalne, prowadząc program grantowy „Inicjatywy” skierowany do pracowników firmy. Dzięki niemu mogą oni realizować swoje autorskie projekty na rzecz społeczności, w których działają browary Carlsberga.
Pierwsze piwo eksportowe
Jacobsenowie myśleli perspektywicznie, budowali swoją działalność lokalnie, mając jednak w planie ciągły rozwój. W 1868 r. Carlsberg rozpoczął eksport piwa. Statek z pierwszą partią utonął na Atlantyku w drodze do Brazylii. Druga próba zakończyła się sukcesem i w 1868 r. piwo dotarło do Edynburga. Potem Carlsberg docierał do innych krajów na całym globie, stając się tym samym pierwszym w historii piwem eksportowanym na cały świat. W roku 1932 Carlsberg założył dział eksportu. Od 1968 r. Carlsberg rozszerzył swoją obecność na rynkach międzynarodowych.
W Polsce firma zainwestowała w 1996 r., zostając strategicznym akcjonariuszem Browaru Okocim w Brzesku, jednego z najstarszych polskich browarów. W 2001 r. w skład Grupy wszedł szczeciński Browar Bosman, zaś w 2002 r. – Browar Kasztelan w Sierpcu.
Prawdopodobnie najlepsze piwo na świecie
W 1904 r. Carlsberg stał się pierwszym browarem, który został dostawcą piwa na duński Dwór Królewski. Na pamiątkę tego wyróżnienia zaprojektowano etykiety, na których znalazła się królewska korona.
W 1904 r. słynny duński architekt i artysta, Thorvald Bindesbøll wykonał projekt etykiety Carlsberg pilsner. Siedemdziesiąt lat później marka promuje się pod jednym z najbardziej rozpoznawalnych haseł reklamowych – „Prawdopodobnie najlepsze piwo na świecie”. Po raz pierwszy pojawiło się ono w 1973 r. i obowiązywało przez 36 lat, do 2011 r. i następnie od 2015 r. do teraz. Pierwszym lektorem czytającym je w spotach TV i radiowych był sam Orson Welles, amerykański reżyser, autor m.in. słuchowiska „Wojna Światów” i filmu „Obywatel Kane”. Z kolei w tym roku piwo Carlsberg reklamuje duński aktor Mads Mikkelsen, odtwórca takich ról jak: serialowy dr Hannibal Lecter, Le Chiffre w „Casino Royale”, czy Galen Erso w „Łotrze 1. Gwiezdne wojny – historie”.
Duński tort w Chinach
10 listopada br. ponad 42 tysiące pracowników Grupy Carlsberg w 150 krajach uczci 170-te urodziny Carlsberg częstując się tradycyjnym wielowarstwowym duńskim tortem, koniecznie z bitą śmietana i czerwonymi owocami – w barwach duńskiej flagi. Tego typu tort pojawił się w Danii w tym samym czasie co Carlsberg pilsner czyli pod koniec XIX wieku. Pierwszy przepis opublikowano w słynnej w Danii książce kucharskiej „Ms Jensen’s Cookbook” wydanej w tym samym roku (1913), w którym Carl Jacobsen ufundował słynną rzeźbę Małej Syrenki – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kopenhagi.
Według Bjarke Bundgaard, duńskiego historyka piwa, do typowego duńskiego tortu doskonale pasuje wprowadzony w tym roku na duński rynek Carlsberg 1883 – piwo warzone z użyciem tych samych drożdży, które odkryto w 1883 r. w Laboratorium Carlsberg. Inne piwo, które podkreśli smak ciasta, to zimny Carlsberg Imperial Stout – najstarszy istniejący stout w Danii, warzony wg. receptury z czasów Carla Jacobsena. Koneserzy piwa doceniają jego słodowy smak i bogaty aromat czekolady, lukrecji i kawy, które komponują się z puszystym ciastem, delikatną bitą śmietaną, wanilią i czekoladą.
W Polsce do deserów warto spróbować wielokrotnie nagradzanego piwa Okocim Mistrzowski Porter, który w 2015 r. nagrodzono złotym medalem na European Beer Star, zaś w 2017 r. medalem brązowym.
Więcej informacji nt. historii Grupy i marki Carlsberg można znaleźć pod linkiem: https://carlsbergpolska.pl/o-nas/grupa-carlsberg/historia-grupy-carlsberg/
zaś nt. Carlsberg Polska: https://carlsbergpolska.pl/o-nas/carlsberg-polska/historia/
achęcamy również do obejrzenia filmów o historii Carlsberg:
Watch Carlsberg founder J.C. Jacobsen deliver posthumous TEDx Talk
Watch the charming movie about Carl Jacobsen’s Little Mermaid
Take a trip with our drones to Carlsberg landmarks in Copenhagen
Find the stout you would like to drink with your Layer Cake