Brew Dog – Hoppy Christmas

Data przydatności: 01.10.2014 r.P1130468

Cena: 10,50 zł.
Pojemność: 0,33 l.
Producent: BrewDog.
Nazwa: Hoppy Christmas.
Styl: Single Hop India Pale Ale.
Alkohol: 7,2 % obj.
Ekstrakt: 17 % wag.
Skład: woda, słody (Extra Pale, Cara, Crystal), Chmiel (Simcoe), drożdże.
Filtracja: tak.
Pasteryzacja: nie.
Refermentacja: nie.

IBU – 66

Barwa: złocista, lekko mętna. Piana początkowo ładna, obfita, średnio i drobno pęcherzykowa. Ładnie oblepiająca szkło. Wysycenie średnie, optymalne.

Aromat: wyraźnie chmielowy, owocowy (cytrusy, papaja, ananas – być może to siła sugestii z informacji na etykiecie :). Do tego słodycz. Bardzo przyjemny, ożywczy.

Smak: zdecydowana goryczka na zmianę ze słodyczą, owocowością. Na końcu nuta alkoholowa. Goryczka nie obezwładnia, spodziewałem się więcej.

Ocena: 3,9/5

Nie bardzo rozumiem dlaczego to piwo pretenduje do miana świątecznego, niemniej jest to bardzo dobre IPA. Niezbyt wytrawne, słodowo – chmielowe, wyraźnie owocowe w aromacie. Z uwagi na użycie pojedynczego chmielu Simcoe nasuwa mi się skojarzenie z opisywanym wcześniej Saint No More z AleBrowaru, które zostało uwarzone również z myślą o świętach i jest w takim samym stylu. Skoro Hoppy Christmas powstało już przed rokiem, to ktoś zdaje się kogoś naśladować. Moim zdaniem w tych „zawodach” lepiej prezentuje się BrewDog. Jego propozycja jest mniej goryczkowa (niestety), ale bardziej orzeźwiająca, owocowa, świeższa, a przez to mniej ciężka. Nie twierdzę, że jest to odkrywcze piwo, bowiem browar ten uwarzył już wiele podobnych IPA, jednak oprócz tego proponuje nam także wiele innych stylów, o czym zapomina ostatnio nasz rodzimy przedstawiciel. A szkoda, bo wolałabym wesprzeć finansowo krajowy przemysł, niż nabijać kasę szkotom.

T.Sz.

[displayRatingForm] [displayRatingResult]

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.