AleBrowar – Golden Monk

Data zakupu: 30.11.2013 r.alebrowar_golden_monk-1

Cena: 9 zł.
Pojemność: 0,5 l.
Producent: Browar Gościszewo.
Nazwa: Golden Monk.
Styl: Saison IPA
Alkohol: 7,2 % obj.
Ekstrakt: 18 % wag.
Skład: woda, słody (pale ale, pszeniczny, Abbey, melanoidynowy, zakwaszający), chmiel (Citra, Palisade, Willamette, Centennial), brązowy cukier kandyzowany, drożdże T-58.
Filtracja: nie
Pasteryzacja: nie
Refermentacja: nie

Barwa: głęboko bursztynowa, wyraźnie mętna. Piana niezbyt obfita, grubo pęcherzykowa, bardzo szybko zanikająca, wysycenie minimalne.

Aromat: dominują akcenty drożdżowe, bananowe, cukrowe, które wyraźnie przykrywają chmiel. Lekko przebija on się dopiero po dłuższej chwili, niemniej jest to przyjemne.

Smak: Zaskakujący dość słodki smak, ze średnią goryczką (z pewnością mniejszą niż na etykiecie). Smakuje trochę jak piwo belgijskie z nieco większą niż zwykle dawką chmielu, choć akcenty pszeniczne są także dość wyraźne. Na końcu odczuwalna alkoholowość.

Ocena: 4/5

Po burzy, jaką wywołała pierwotna wersja etykiety tego piwa oczekiwania z nim związane były dość duże. Niepokojące doniesienia dotyczące zmiany stylu w trakcie warzenia trochę je ostudziły. Spodziewałem się czegoś zupełnie innego i niezbyt dobrego, a tym czasem wyszło dość ciekawe piwo. Nie jest to co prawda moim zdaniem ani golden ani saison ani tym bardziej IPA, ale smak przyjemnie mnie zaskoczył. Nasuwa mi się jednak bardziej porównanie z Pintowym Końcem Świata, bowiem gazu tu jak na lekarstwo, czuć wyraźną słodycz i jakby budyniowość, wsparte jedynie goryczką. Pod kątem deklarowanego stylu kiepsko, ale ogólna subiektywna ocena jest dość wysoka. Mnie osobiście ten wynalazek zasmakował. Cena już trochę mniej, ale jak wieść niesie na całą Warszawę przyjechało tego piwa 200 szt. i osobiście kupiłem je z pod lady 🙂

T.Sz.

[displayRatingForm] [displayRatingResult]

 

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.