Rekordowa liczba piw walczących o tytuł Grand Championa Birofilia 2014

zywiec-2014Na 10 dni przed rozpoczęciem największego europejskiego święta piwowarów domowych padają kolejne rekordy. Do rywalizacji w tegorocznej edycji stanie aż 287 piwowarów, którzy do konkursu o tytuł Grand Championa Birofilia 2014 zgłosili 782 piwa uwarzone w 10 stylach.

Co roku, podczas najważniejszego w Europie festiwalu piwa na terenie Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, wybierany jest Grand Champion Birofilia. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez międzynarodowe grono ekspertów w organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych (PSPD) Konkursie Piw Domowych.

„Nie jesteśmy zaskoczeni ilością zgłoszeń do konkursu. Co prawda nie spodziewaliśmy się kolejnego rekordu, ale obserwując popularność piwowarstwa domowego i wzrost kultury piwnej w naszym kraju jedynie cieszymy się z tego, że będziemy mieli jeszcze więcej pracy podczas Birofilii” – mówi Krzysztof Lechowski, Prezes PSPD. Od początku festiwal organizowany jest w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu, a jego głównym sponsorem jest Grupa Żywiec.
podsumowanie-zgloszen-do-kpd
Pierwszym Grand Championem Festiwalu Birofilia był Koźlak Dubeltowy uwarzony przez Jana Krysiaka z Chorzowa. Piwo to okazało się najlepszym ze 134 zgłoszonych. W roku 2010 piwo roku uwarzyła kobieta – Dorota Chrapek z Pogwizdowa k. Cieszyna. Taka rzecz zdarzyła się pierwszy raz w historii – Belgijskie Pale Ale pani Doroty pokonało wtedy 177 konkurentów, którzy wystartowali w konkursie. W 2011 do konkursu zgłoszono już 200 piw, w 2012, 371 piw uwarzonych przez 131 piwowarów domowych, a w roku 2013 o miano najlepszego rywalizowały 432 piwa.

W Konkursie Piwowarów Domowych Birofilia 2014 weźmie udział 287 piwowarów i dokładnie 752 uwarzone przez nich piwa, co stanowi absolutny rekord Festiwalu! Najwięcej, bo aż 114 piwa, zgłoszono w stosunkowo młodym stylu Cascadian Dark Ale, którego nazwa pochodzi od Gór Kaskadowych, ciągnących się przez stany Oregon i Waszyngton znanych z plantacji amerykańskiego chmielu. Drugim najbardziej popularnym stylem (96 piw) okazał się Russian Imperial Stout, który charakteryzuje bogactwo aromatu z nutami czekolady, ciemnych owoców, kawy, rodzynek, chmielu i prażonego słodu. Pierwszą trójkę zamyka Foreign Extra Stout – mocniejsza wersja irlandzkiego piwa typu stout warzona z myślą o tropikalnych rynkach. Piwo uwarzone w tym stylu powinno charakteryzować się wysoką palonością i sporą owocowością w aromacie, podczas gdy aromaty chmielowe powinny być właściwie nieobecne. Ten styl reprezentować będzie 92 piw. Pozostałe style to: Grodziskie (54), Best Bitter (68), American Wheat (90), Czeski Pilzner (69), Schwarzbier (58), Rauchbier (46), Dubbel (65).

„To niesamowite jak bardzo rośnie popularność konkursu, choć oczywiście jest to coraz większe wyzwanie dla jego organizatorów. Dla mnie osobiście to już trzecia wizyta w Polsce, z czego cieszę się tym bardziej, że za każdym razem odkrywam w tych piwach nowe smaki Polski – to jak spotkanie ze starym znajomym” – mówi Stan Hieronymus – juror Festiwalu Birofilia 2014, światowej sławy ekspert i piwowar domowy, który swoimi książkami zaraził miłością do piwowarstwa domowego tysiące osób na świecie.

Najważniejszą nagrodą dla zdobywcy tytułu Grand Championa Birofilia jest możliwość ponownego uwarzenia piwa. Jest jednak jedna drobna różnica – nie robi tego w domowym zaciszu, kuchni, czy piwnicy, warząc 20 czy 30 litów, a w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie i ilości tysiąc razy większej. To oczywiście wymaga profesjonalnej wiedzy, dlatego przez cały okres warzenia zdobywca tytułu wspierany jest przez głównego piwowara Cieszyńskiego browaru – Dominika Szczodrego. Wszyscy mieszkańcy Polski będą mogli spróbować Grand Championa Birofilia 2014 jak zwykle 6 grudnia 2014 r. w Mikołajki, kiedy to trafi on do wybranych sklepów w całej Polsce.

Możesz również polubić…